Episcopia Greco-Catolică de București anunță desfășurarea simpozionului „Un veac de singurătate? Destinul Bisericii Române Unite în România Mare (1918-2018)”. Evenimentul va avea loc în data de 24 octombrie 2018, ora 18.30, la Centrul „Sfinții Petru și Andrei” al Părinților Asumpționiști din București, [...]

Octava de Rugăciune pentru Unitatea Creștinilor 2015 – momente de la Catedrala greco-catolică

21 Ianuarie
2015

Momente de rugăciune în Catedrala „Sf. Vasile cel Mare”, în a treia zi a Săptămânii de rugăciune pentru unitatea creștinilor. Cuvântul de învățătură a fost ținut de Episcopul Datev Hagopian, Întâistătător al Arhiepiscopiei Bisericii Armene din România. La momentul de rugăciune au participat, de asemenea, IPS Francisco-Javier Lozano, Nunțiu apostolic în România și PS Cornel Damian, episcop romano-catolic, auxiliar de București.

Alături de PS Mihai au slujit pr. Liviu Oțoiu, vicarul cu preoții și protopop de București, și pr. Ion Marcel Dăneț, parohul Catedralei „Sfântul Vasile cel Mare”.