„Noi nu trebuie să privim mărturia lor eroică doar ca o parte importantă și glorioasă a istoriei Bisericii Române Unite cu Roma. Martiriul trebuie adus în viața de zi cu zi, această atitudine care nu este dispusă la compromis în privința adevărului, în privința virtuților, în privința demnității, în privința libertății. E ceva ce martirii ne pun înaintea ochilor. Acestea sunt modelele noastre.” [...]

Notificare

01 Februarie

Notificare

Începând cu data de 1 februarie 2019, Pr. Marian Stoicănescu nu mai este paroh al Parohiei greco-catolice de la Râmnicul-Vâlcea, încetându-și orice atribuție preoțească în Biserica Greco-Catolică.

La sfârșitul anului trecut, părintele a înaintat cererea de renunțare la starea preoțească care i-a fost acceptată. Procedura care vizează rezolvarea canonică a acestei situații, în conformitate cu Codul Canoanelor Bisericii Orientale, este în desfășurare.