Episcopia Greco-Catolică de București anunță desfășurarea simpozionului „Un veac de singurătate? Destinul Bisericii Române Unite în România Mare (1918-2018)”. Evenimentul va avea loc în data de 24 octombrie 2018, ora 18.30, la Centrul „Sfinții Petru și Andrei” al Părinților Asumpționiști din București, [...]

Momente de la înmormântarea istoricului Neagu Djuvara

28 Ianuarie

Momente de la înmormântarea istoricului Neagu Djuvara

Momente de la slujba de înmormântare a istoricului Neagu Djuvara care a avut loc la Catedrala greco-catolică „Sfântul Vasile cel Mare”, 28 ianuarie a.c., începând cu orele 12.00. Ceremonia a fost prezidată la cererea expresă a defunctului de episcopul greco-catolic de București. Alături de ierarh au slujit pr. Constantin Oltean, vicarul general al episcopiei greco-catolice de București, pr. Ioan Marcel Dăneț, parohul catedralei, și pr. Eduard Giurgi, parohul Bisericii Sacre Coeur din Capitală.

La ceremonie au fost prezenţi, printre alţii, Constantin Bălăceanu-Stolnici, Andrei Pleşu, Gabriel Liiceanu, Georgeta Filitti, Horia Roman Patapievici, Nicolae Manolescu, Grigore Leşe, Doru Viorel Ursu, Ludovic Orban.

Sicriul a fost condus la mormântul familiei Djuvara din cimitirul Bellu cu onoruri militare.

Înmormântarea istoricului Neagu Djuvara

credit foto © Radu Sandovici