„Noi nu trebuie să privim mărturia lor eroică doar ca o parte importantă și glorioasă a istoriei Bisericii Române Unite cu Roma. Martiriul trebuie adus în viața de zi cu zi, această atitudine care nu este dispusă la compromis în privința adevărului, în privința virtuților, în privința demnității, în privința libertății. E ceva ce martirii ne pun înaintea ochilor. Acestea sunt modelele noastre.” [...]

Momente de la înmormântarea istoricului Neagu Djuvara

28 Ianuarie

Momente de la înmormântarea istoricului Neagu Djuvara

Momente de la slujba de înmormântare a istoricului Neagu Djuvara care a avut loc la Catedrala greco-catolică „Sfântul Vasile cel Mare”, 28 ianuarie a.c., începând cu orele 12.00. Ceremonia a fost prezidată la cererea expresă a defunctului de episcopul greco-catolic de București. Alături de ierarh au slujit pr. Constantin Oltean, vicarul general al episcopiei greco-catolice de București, pr. Ioan Marcel Dăneț, parohul catedralei, și pr. Eduard Giurgi, parohul Bisericii Sacre Coeur din Capitală.

La ceremonie au fost prezenţi, printre alţii, Constantin Bălăceanu-Stolnici, Andrei Pleşu, Gabriel Liiceanu, Georgeta Filitti, Horia Roman Patapievici, Nicolae Manolescu, Grigore Leşe, Doru Viorel Ursu, Ludovic Orban.

Sicriul a fost condus la mormântul familiei Djuvara din cimitirul Bellu cu onoruri militare.

Înmormântarea istoricului Neagu Djuvara

credit foto © Radu Sandovici