Momente de la înmormântarea istoricului Neagu Djuvara | Eparhia Greco-Catolică "Sf. Vasile cel Mare" de București
Cu ocazia împlinirii a 40 de ani de preoție, Preasfințitul Mihai și toți preoții îi urează Ad multos annos părintelui protopop și vicar cu preoții, Mons. Liviu Oțoiu, asigurându-l de rugăciuni în comuniune fraternă! [...]

Momente de la înmormântarea istoricului Neagu Djuvara

28 Ianuarie

Momente de la înmormântarea istoricului Neagu Djuvara

Momente de la slujba de înmormântare a istoricului Neagu Djuvara care a avut loc la Catedrala greco-catolică „Sfântul Vasile cel Mare”, 28 ianuarie a.c., începând cu orele 12.00. Ceremonia a fost prezidată la cererea expresă a defunctului de episcopul greco-catolic de București. Alături de ierarh au slujit pr. Constantin Oltean, vicarul general al episcopiei greco-catolice de București, pr. Ioan Marcel Dăneț, parohul catedralei, și pr. Eduard Giurgi, parohul Bisericii Sacre Coeur din Capitală.

La ceremonie au fost prezenţi, printre alţii, Constantin Bălăceanu-Stolnici, Andrei Pleşu, Gabriel Liiceanu, Georgeta Filitti, Horia Roman Patapievici, Nicolae Manolescu, Grigore Leşe, Doru Viorel Ursu, Ludovic Orban.

Sicriul a fost condus la mormântul familiei Djuvara din cimitirul Bellu cu onoruri militare.

Înmormântarea istoricului Neagu Djuvara

credit foto © Radu Sandovici