Ziua de duminică, 29 septembrie, a.c. a fost așteptată cu entuziasm și a fost încărcată de emoție și bucurie pentru Cercetașii Creștini Români din București și din Focșani. [...]

Istoria unui crez. Crezul unei idei

Istoria unui crez. Crezul unei idei
18 Aprilie
2018

Istoria unui crez. Crezul unei idei

În amfiteatrul „Vasile Pârvan” al Facultății de istorie al Universității din București a avut loc simpozionul AGRU „Istoria unui Crez. Crezul unei Idei” –  despre contribuția Bisericii Române Unite în Unirea din 1918.

Reuniunea a fost deschisă de către Prodecanul Facultății de Istorie, conf. dr. Ioan Opriș. Președintele AGRU, Călin Diaconu a salutat în cuvântul său importanța unei asemenea manifestări, exprimând devotamentul laicilor în misiunea de slujire a adevărului.

Au luat apoi cuvântul profesorii Lucian Turcu și Ciprian Ghișa de la Universitatea Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca precum și Cristian Vasile de la Institutul de istorie „Nicolae Iorga” al Academiei Române.

Colocviul a fost moderat de Prof. Univ. Ovidiu Bozgan de la Facultatea de Istorie din București.

Preasfințitul Mihai, episcopul greco-catolic de București, a adresat un scurt cuvânt de salut și felicitare participanților.

1918: Istoria unui crez. Crezul unei idei