Episcopia Greco-Catolică de București anunță desfășurarea simpozionului „Un veac de singurătate? Destinul Bisericii Române Unite în România Mare (1918-2018)”. Evenimentul va avea loc în data de 24 octombrie 2018, ora 18.30, la Centrul „Sfinții Petru și Andrei” al Părinților Asumpționiști din București, [...]

Hramul Catedralei

02 Ianuarie

Hramul Catedralei

În prima zi a noului an Catedrala din București și-a sărbătorit patronul, Sfântul Vasile cel Mare. Alături de Preasfințitul Mihai la altar au slujit pr. protopop Liviu Oțoiu, pr. Ioan-Marcel Dăneț, parohul Catedralei, pr. Marius Taloș, superiorul regional al iezuiților din România, și pr. Andrei Mărcuș. La sfârșitul Dumnezeiești Liturghii s-a făcut rugăciunea Te Deum la începutul Anului Nou.

Hramul Catedralei - 2016