Episcopia Greco-Catolică de București anunță desfășurarea simpozionului „Un veac de singurătate? Destinul Bisericii Române Unite în România Mare (1918-2018)”. Evenimentul va avea loc în data de 24 octombrie 2018, ora 18.30, la Centrul „Sfinții Petru și Andrei” al Părinților Asumpționiști din București, [...]

Familia este instituită de Dumnezeu

25 Septembrie

Familia este instituită de Dumnezeu

În societatea contemporană se pare că Dumnezeu însuși a ajuns obiect de negociere. Dreptul său pare să fi devenit obiect al pariurilor şi al pledoariilor deșarte.

A ne trăi credința și a mărturisi adevărul lăsat de Dumnezeu în Creație şi inima noastră nu este fanatism. Orice plan de schimbare în bine a societății trebuie să înceapă cu schimbarea în bine a fiecăruia dintre noi, îndreptarea vieții personale, mărturia exemplului propriu, dar și curajul de a spune tare şi răspicat adevărul vieții firești, fără a lua seama la bruiajul înconjurător.

Biserica nu agită spiritele, ci afirmă și învață adevărul.

Mărturia creștină nu este o modă comportamentală sau un capriciu interesat.

A susține apărarea familiei firești face parte din esența identității creștine care a forjat civilizația din care facem parte. Este singura garanție a unui viitor pentru lume, fiindcă împotriva lui Dumnezeu nu se poate merge.

A se vedea mesajul episcopilor catolici din România
cu privire la Referendumul din 6-7 octombrie 2018:

Șumuleu Ciuc, 18.09.2018: ÎNDEMN cu privire la Referendumul din 6-7 octombrie 2018