„Noi nu trebuie să privim mărturia lor eroică doar ca o parte importantă și glorioasă a istoriei Bisericii Române Unite cu Roma. Martiriul trebuie adus în viața de zi cu zi, această atitudine care nu este dispusă la compromis în privința adevărului, în privința virtuților, în privința demnității, în privința libertății. E ceva ce martirii ne pun înaintea ochilor. Acestea sunt modelele noastre.” [...]

Exerciții spirituale la Ciofliceni

24 August

Exerciții spirituale la Ciofliceni

Preoții eparhiei de București au participat la sesiunea anuală de exerciții spirituale la Mânăstirea Fraților Carmelitani de la Ciofliceni. Meditațiile au fost conduse de pr. Tarciziu Șerban (Catedrala Sf. Iosif).

Părintele Tarciziu a ales figura Sfântului Pavel ca păstor de suflete. Punând în centru discursul de adio al apostolului, ținut preoților din Efes în momentul despărțirii (Fpt 20:17-38), predicatorul a evidențiat „lacrimile” marii figuri a Bisericii primare, efortul său de predicare în public și în case, libertatea sa interioară ce a făcut posibilă asumarea pătimirii împreună cu Domnul. De aici au fost propuse linii de meditație pentru orice preot al zilelor noastre, confruntat în context românesc și european cu scăderea numărului de credincioși, indiferentism crescând și pulverizarea tradițiilor familiale de credință.

Clerul eparhiei participă în fiecare an la exerciții spirituale ținute la Mânăstirea Carmelitană de la Ciofliceni.