Sora Maria Ionela, inițiatoarea și Maica generală a Congregației Inimii Neprihănite a plecat la Casa Părintelui veșnic duminică, 17 iunie a.c. la venerabila vârstă de 92 de ani (18 aprilie 1926 - 17 iunie 2018). [...]

Dezvelirea plachetei patronului la Liceul Greco-Catolic „Timotei Cipariu” din București

Dezvelirea plachetei patronului la Liceul Greco-Catolic „Timotei Cipariu” din București
22 Februarie
2017

Dezvelirea plachetei patronului la Liceul Greco-Catolic „Timotei Cipariu” din București

În prezența Preasfințitului episcop Mihai Frățilă, a direcțiunii și corpului profesoral al liceului greco-catolic „Timotei Cipariu” din București a avut loc marți, 21 februarie, dezvelirea plachetei Cipariu. Evenimentul, ocazionat de 130 de ani de la plecarea în eternitate a preotului și literatului, celebrează dăruirea și sacrificiul dascălilor într-un loc al pregătirii tinerilor generații.

Placheta în ghips poleit a fost dăruită de scriitorul Ion Brad, și el fiu al localității Pănade (Alba), locul nașterii lui Timotei Cipariu.

A fost, de asemenea, prezent părintele Constantin Oltean, vicar-administrativ al Episcopiei de București.

Dezvelirea plachetei Timotei Cipariu