„Noi nu trebuie să privim mărturia lor eroică doar ca o parte importantă și glorioasă a istoriei Bisericii Române Unite cu Roma. Martiriul trebuie adus în viața de zi cu zi, această atitudine care nu este dispusă la compromis în privința adevărului, în privința virtuților, în privința demnității, în privința libertății. E ceva ce martirii ne pun înaintea ochilor. Acestea sunt modelele noastre.” [...]

Comemorare la mormântul Cardinalului greco-catolic Iuliu Hossu

25 Noiembrie

Comemorare la mormântul Cardinalului greco-catolic Iuliu Hossu

La cimitirul Bellu catolic Preasfinția Sa P. S. Mihai Frățilă a celebrat azi, 25 noiembrie 2018, o scurtă slujbă de pomenire în memoria Cardinalului Iuliu Hossu. Un pluton al Brigăzii 30 gardă „Mihai Viteazul” a dat apoi onorurile militare cuvenite.

În prezența unei numeroase asistențe au fost depuse solemn coroane din partea Președintelui României, a Primului Ministru, a Episcopiei Greco-Catolice de București, a Arhiepiscopiei Romano-Catolice de București, a Federației comunităților evreiești din România, Cultul Mozaic  și a Comunitatea evreiești din capitală, a Fundației Memorialului Sighet, a AGRU București, a Fundaței Corneliu Coposu, a familiei Hossu, a Parohiei catedralei greco-catolice, a Liceului Greco-Catolic „Timotei Cipariu”.

A fost remarcată prezența P.S. Cornel Damian, episcop auxiliar romano-catolic, a mons. Fernando Rey, secretarul Nunțiaturii apostolice, a doamnei Ana Blandiana, a domnului Bogdan Hossu, și a mai multor membri ai familiei Hossu din țară și străinătate.

Parastas și onoruri militare în memoria Cardinalului Iuliu Hossu