De astăzi, 22 ianuarie 2019, Biserica Română Unită are doi noi episcopi. Aleși canonic în cadrul Sinodului Bisericii Române Unite cu Roma, Greco-Catolică, - alegere confirmată de Sfântului Părinte Papa Francisc - preoții Pr. Cristian Crișan (Alba Iulia și Făgăraș) și Pr. Călin Bot (Cluj-Gherla) [...]

Cânt: Osana, Rege al regilor!

16 Decembrie

Cânt: Osana, Rege al regilor!

Grupul “Sfântul Francisc” al Asociației Cercetașii Creștini Români, cu sprijinul Parohiei Greco-Catolice din Râmnicu Vâlcea, a susținut duminică, 15 decembrie, deja consacratul concert anual prilejuit de Sărbătoarea Nașterii Domnului Isus Hristos. Spectacolul a fost pregătit în duminicile din Postul Crăciunului când, după Dumnezeiasca Liturghie, cercetașii au rămas la repetițiile conduse de Sanda Nicolescu.

Concertul a început la ora 15.00, iar prietenii cercetașilor creștini din Râmnic au umplut biserica greco-catolică până la refuz. Între cele două reprize de colinde – spre deliciul oaspeților noștri – a fost proiectat un filmuleț cu momente din taberele de vară ale lupișorilor și ale cercetașilor. Cei care nu au putut ajunge la spectacol, dar doresc să îl vadă, vor avea o nouă șansă, duminica viitoare, în biserica romano-catolică din Brezoi, de la ora 13.00.