Episcopia Greco-Catolică de București anunță desfășurarea simpozionului „Un veac de singurătate? Destinul Bisericii Române Unite în România Mare (1918-2018)”. Evenimentul va avea loc în data de 24 octombrie 2018, ora 18.30, la Centrul „Sfinții Petru și Andrei” al Părinților Asumpționiști din București, [...]

Bunavestire la Catedrala „Sfântul Vasile cel Mare”

28 Martie

Bunavestire la Catedrala „Sfântul Vasile cel Mare”

Duminică, 25 martie 2018, Preasfințitul Mihai a celebrat Sfânta Liturghie cu ocazia Buneivestiri, sărbătoarea hramului Eparhiei de București. Împreună cu Preasfințitul au celebrat părintele protopop Liviu Oțoiu, părintele paroh Ioan Marcel Dăneț, pr. vicar parohial al parohiei „Sfântul Petru” din Brașov, Samuel Adalbert Fancsali, și pr. Andrei Mărcuș, secretar eparhial.

Răspunsurile liturgice și ambianța muzicală au fost oferite de către corul „Catholica” din parohia „Sfântul Petru” din Brașov, condus de prof. Mihai Gavril Gorbonov.

Bunavestire 2018