În ciclul „Istoria noastră” publicăm o fotografie mai puțin cunoscută cu episcopul Vasile Aftenie din 1943. Este vorba despre întâlnirea de 25 de ani de la absolvirea liceului „Sfântul Vasile cel Mare” din Blaj a promoției din care făcea parte episcopul martir. Dirigintele, la dreapta arhiereului, era nimeni altul decât profesorul universitar de mai târziu, părintele Alexandru Borza (1887-1971), celebrul botanist. [...]

Bunavestire la Catedrala „Sfântul Vasile cel Mare”

28 Martie

Bunavestire la Catedrala „Sfântul Vasile cel Mare”

Duminică, 25 martie 2018, Preasfințitul Mihai a celebrat Sfânta Liturghie cu ocazia Buneivestiri, sărbătoarea hramului Eparhiei de București. Împreună cu Preasfințitul au celebrat părintele protopop Liviu Oțoiu, părintele paroh Ioan Marcel Dăneț, pr. vicar parohial al parohiei „Sfântul Petru” din Brașov, Samuel Adalbert Fancsali, și pr. Andrei Mărcuș, secretar eparhial.

Răspunsurile liturgice și ambianța muzicală au fost oferite de către corul „Catholica” din parohia „Sfântul Petru” din Brașov, condus de prof. Mihai Gavril Gorbonov.

Bunavestire 2018