Invitație la fericire – așa poți să rezumi, în doar trei cuvinte, evenimentul organizat duminică, 14 iulie, de Librăria Humanitas din Râmnicu Vâlcea, la Biblioteca Județeană „Antim Ivireanul“. [...]

Taina Sfântului Maslu – 28 martie

Sâmbătă, 28 martie, ora 11.00, la Catedrala greco-catolică „Sfântul Vasile cel Mare” se va săvârșii Taina Sfântului Maslu.

Prin cea de a șaptea Taină a Bisericii în care, prin rugăciunile preoților și ungerea cu untdelemn sfințit a părților însemnate ale trupului, credincioșii dobândesc vindecare de bolile trupești și sufletești.

Sfântului Maslu se săvârșește pentru bolnavi. Taina Maslului se întemeiază pe învățătura Sfântului Apostol Iacov care spune: “Este cineva în suferință? Să se roage… Este cineva bolnav între voi? Să cheme preoții Bisericii și să se roage pentru el ungându-l cu untdelemn în numele Domnului. Și rugăciunea credinței va mântui pe cel bolnav și, de va fi făcut păcate, se vor ierta lui”. (Iacov 5,13-15).

584c17bdcb1f5a346c17bd5625898618_w6002

28 Martie 2015
Anunțul nu mai este valabil.