Aniversarea înființării episcopiei noastre – 29 mai 2014 | Eparhia Greco-Catolică "Sf. Vasile cel Mare" de București
Cu ocazia împlinirii a 40 de ani de preoție, Preasfințitul Mihai și toți preoții îi urează Ad multos annos părintelui protopop și vicar cu preoții, Mons. Liviu Oțoiu, asigurându-l de rugăciuni în comuniune fraternă! [...]

Aniversarea înființării episcopiei noastre – 29 mai 2014

29 Mai

Aniversarea înființării episcopiei noastre – 29 mai 2014

Taina vieții creștine consistă în descoperirea voinței lui Dumnezeu și urmarea sa cu fidelitate. Împlinim 4 ani și suntem investiți de zestrea milenară a Bisericii catolice; Biserica lui Isus zidită pe stânca apostolului Petru. O zonă la margine, dar unde călcâiul Maicii Preacurate continuă să ducă luptă contra șarpelui, zdrobindu-i capul.

Orice prezență creștină în lume este un mare har de la Dumnezeu și, în același timp, o mare răspundere. Harul este acela de a arăta cu degetul spre Cer mai ales atunci când înțelepciunea lui Dumnezeu nu se suprapune vanității divagărilor lumești și răspunderea este aceea că orice creștin nu-și uită datoria de a fi mai întâi om de omenie.

Mărire întru cei de Sus și pe pământ pace între oameni de bună-voire!