Intuind încercarea care se va dezlănțui peste viața Bisericii, Fericitul episcop martir Ioan Suciu a convocat în iunie 1948 soțiile preoților din arhidieceza de Alba Iulia și Făgăraș pentru un timp de reculegere sufletească la Blaj. Își dădea seama că pentru preoții cu familie rezistența nu ar fi fost posibilă fără împărtășirea persecuției din partea soției. Lucrurile au fost ulterior confirmate de evenimente. [...]

27 Decembrie

A treia zi de Crăciun

În a treia zi de Crăciun, PS Mihai a celebrat liturghia în Parohia Adormirea Maicii Domnului din București. Alături de Preasfinția Sa la masa Sfântului Altar s-au aflat părinții Oltean Constantin, consilier eparhial – vicar administrativ, și  Andrei Mărcuș. La sfârșitul Sfintei Liturghii Lorena Oltean a readus în atenția celor prezenți tradiția colindatului. Profunzimea colindelor alese și interpretate de Lorena Oltean au marcat diversitatea cântului care amintește de Nașterea Mântuitorului.