Intuind încercarea care se va dezlănțui peste viața Bisericii, Fericitul episcop martir Ioan Suciu a convocat în iunie 1948 soțiile preoților din arhidieceza de Alba Iulia și Făgăraș pentru un timp de reculegere sufletească la Blaj. Își dădea seama că pentru preoții cu familie rezistența nu ar fi fost posibilă fără împărtășirea persecuției din partea soției. Lucrurile au fost ulterior confirmate de evenimente. [...]

A început programul catehetic „Symbolon”

15 Octombrie

A început programul catehetic „Symbolon”

În parohia „Nașterea Maicii Domnului” (Drumul Taberei) a început programul catehetic multimedia „Symbolon”. Este un parcurs de 10 sesiuni ce invită la aprofundarea conținuturilor credinței catolice și la reaprinderea focului trăirii cu Isus cel Înviat. Fiecare sesiune cuprinde vizionarea unui film documentar, discuții, meditație personală și rugăciune.

Cei interesați se pot înscrie în parohie (pr. Silviu Moșneag) sau luând legătura cu domnul Alin Vara, telefon 0723 37 36 52, alin.vara@gmail.com.