„Noi nu trebuie să privim mărturia lor eroică doar ca o parte importantă și glorioasă a istoriei Bisericii Române Unite cu Roma. Martiriul trebuie adus în viața de zi cu zi, această atitudine care nu este dispusă la compromis în privința adevărului, în privința virtuților, în privința demnității, în privința libertății. E ceva ce martirii ne pun înaintea ochilor. Acestea sunt modelele noastre.” [...]

A început programul catehetic „Symbolon”

15 Octombrie

A început programul catehetic „Symbolon”

În parohia „Nașterea Maicii Domnului” (Drumul Taberei) a început programul catehetic multimedia „Symbolon”. Este un parcurs de 10 sesiuni ce invită la aprofundarea conținuturilor credinței catolice și la reaprinderea focului trăirii cu Isus cel Înviat. Fiecare sesiune cuprinde vizionarea unui film documentar, discuții, meditație personală și rugăciune.

Cei interesați se pot înscrie în parohie (pr. Silviu Moșneag) sau luând legătura cu domnul Alin Vara, telefon 0723 37 36 52, alin.vara@gmail.com.