Episcopia Greco-Catolică de București anunță desfășurarea simpozionului „Un veac de singurătate? Destinul Bisericii Române Unite în România Mare (1918-2018)”. Evenimentul va avea loc în data de 24 octombrie 2018, ora 18.30, la Centrul „Sfinții Petru și Andrei” al Părinților Asumpționiști din București, [...]

Liturghia Cinei celei de Taina

28 Aprilie

Liturghia Cinei celei de Taina

La Biserica „Adormirii Maicii Domnului” din Bucureşti joi, 28 aprilie 2016,  a fost săvârșită Slujba Vecerniei împreună cu Liturghia Sfântului Vasile. Slujba a fost săvârşită de PS Mihai împreună cu un sobor de preoți în prezenţa a numeroşi credincioşi.

Cuvântul de învăţătură a fost rostit de Pr. Constantin Oltean, Consilier eparhial pentru probleme administrative al Eparhiei de București.

***

În Sfânta și Marea Joi  se prăznuiesc patru lucruri: sfânta spălare a picioarelor, Cina cea de taină, adică instituirea Sfintei Taine a Euharistiei, rugăciunea preoțească și vânzarea Domnului.

Joia Mare -Liturghia Cinei celei de Taină