Cardinalul Sandri, prefectul Congregației pentru Bisericile Orientale de la Vatican, va face o vizită în România între 28 septembrie și 1 octombrie. La București, cardinalul se va afla vineri, 29 septembrie. Prefectul Congregației va face binecuvântarea noului sediu al Episcopiei noastre, local primit din partea Statului prin Secretariatul de Stat pentru Culte, după înființarea Eparhiei cu sediul în capitală. [...]

Liturghia Cinei celei de Taina

28 Aprilie

Liturghia Cinei celei de Taina

La Biserica „Adormirii Maicii Domnului” din Bucureşti joi, 28 aprilie 2016,  a fost săvârșită Slujba Vecerniei împreună cu Liturghia Sfântului Vasile. Slujba a fost săvârşită de PS Mihai împreună cu un sobor de preoți în prezenţa a numeroşi credincioşi.

Cuvântul de învăţătură a fost rostit de Pr. Constantin Oltean, Consilier eparhial pentru probleme administrative al Eparhiei de București.

***

În Sfânta și Marea Joi  se prăznuiesc patru lucruri: sfânta spălare a picioarelor, Cina cea de taină, adică instituirea Sfintei Taine a Euharistiei, rugăciunea preoțească și vânzarea Domnului.

Joia Mare -Liturghia Cinei celei de Taină