„Noi nu trebuie să privim mărturia lor eroică doar ca o parte importantă și glorioasă a istoriei Bisericii Române Unite cu Roma. Martiriul trebuie adus în viața de zi cu zi, această atitudine care nu este dispusă la compromis în privința adevărului, în privința virtuților, în privința demnității, în privința libertății. E ceva ce martirii ne pun înaintea ochilor. Acestea sunt modelele noastre.” [...]

14 și 15 august 2018 – Program liturgic la Biserica „Adormirea Maicii Domnului” (Acvila)

14 August
2018

Marți 14 august, 16.00-21.30: Priveghere, rozar, adorație. Ora 18.00: Vecernie arhierească și Prohodul Maicii Domnului.

Miercuri 15 august, ora 10.00: Sfânta Liturghie arhierească, prezidată de Excelența Sa, Miguel Maury Buendia, Nunțiu Apostolic în România.

În această zi, nu se vor celebra liturghii în restul bisericilor din București. Toți preoții și credincioșii sunt invitați la celebrarea de la biserica „Adormirea Maicii Domnului”. Sfânta Liturghie  se va mai celebra seara, la ora 18,30, la Catedrala Sfântul Vasile cel Mare.