Intuind încercarea care se va dezlănțui peste viața Bisericii, Fericitul episcop martir Ioan Suciu a convocat în iunie 1948 soțiile preoților din arhidieceza de Alba Iulia și Făgăraș pentru un timp de reculegere sufletească la Blaj. Își dădea seama că pentru preoții cu familie rezistența nu ar fi fost posibilă fără împărtășirea persecuției din partea soției. Lucrurile au fost ulterior confirmate de evenimente. [...]

14 și 15 august 2018 – Program liturgic la Biserica „Adormirea Maicii Domnului” (Acvila)

14 August
2018

Marți 14 august, 16.00-21.30: Priveghere, rozar, adorație. Ora 18.00: Vecernie arhierească și Prohodul Maicii Domnului.

Miercuri 15 august, ora 10.00: Sfânta Liturghie arhierească, prezidată de Excelența Sa, Miguel Maury Buendia, Nunțiu Apostolic în România.

În această zi, nu se vor celebra liturghii în restul bisericilor din București. Toți preoții și credincioșii sunt invitați la celebrarea de la biserica „Adormirea Maicii Domnului”. Sfânta Liturghie  se va mai celebra seara, la ora 18,30, la Catedrala Sfântul Vasile cel Mare.